Váš prohlížeč je zastaralý
Jsou známy bezpečnostní rizika a nedokáže zobrazit všechny prvky této a dalších webových stránek

Rozina Ruthardova

Popis:

Povídka z dějin domácích
Rozina Ruthardova pochází z vážené a bohaté kutnohorské rodiny. Je to dívka hrdá a vášnivá, která si svou nezkrotnou a pomstychtivou povahou způsobuje mnoho potíží. Konec jejího života se odehrává v pohnuté době, kdy císař Albrecht vypověděl Václavu II. válku a přitáhl ke Kutné Hoře, aby se města zm
ocnil.
Rozina nějaký čas flirtovala s písařem Vítkem jen proto, že si jí dříve nevšímal a miloval hodno Adlinku, schovanku jejího strýce Hanuše. Když však do Kutné Hory přijel hrabě Liebenstein, Albrechtův náhončí. Rozina na Vítka okamžitě zapomene a zamiluje se do krásného cizince.
Žárlivý Vítek ji zastihne při rozmluvě s Liebensteinem. Rozina mu právě slibuje pomoc při vydání města Albrechtovi. Vítek se rozzuří a hraběte zabije. Má být souzen, ale k městu se blíží Albrecht a proces se odloží.
Rozina uprchne spolu se starým sluhou do Albrechtova ležení. Kutnohorským se mezitím podaří otrávit potok, který teče podél nepřátelského tábora. Adlinka Vítka stále miluje a v přestrojení se vydává do Albrechtova ležení. Chce osvobodit Vítka, kterého zajali a odvlekli císařští vojáci během jedné šarvátky.
To se jí podaří a kutnohorští navíc s pomocí královského vojska nepřítele zaženou. Rozina se opět octne v Kutné Hoře a je i se sluhou Bozděchem postavena před soud pro zradu. Rozinu vlastní otec odsoudí k smrti, ale král ji nakonec pošle do kláštera. Ani k tomu však nedojde, protože do děje vstoupí sluha Bozděch.
Starý Bozděch se přizná, že Rozině přidával do pití jed. Tak už zahubil oba Ruthardovy syny. Chtěl se tak pomstít za to, že Ruthard kdysi v Prusku svedl a poté i zabil jeho sestru. Boděch je za to popraven, ale Rozina brzy umírá také. Adlinka se provdá za Vítka a spolu konečně oba najdou štěstí.

 • Autor:
  Josef Kajetán Tyl
 • Vydavatelství:
  Československý spisovatel
 • Typ vazby:
  vázaná
 • Typ nosiče:
  kniha
 • Počet stran:
  212
 • Rok vydání:
  1989
 • Poznámka:
  Antikvariát - pěkná
  HL - R2
Cena:
30 Kč
poslední kus
Podobné produkty:
Detektiv Klubíčko pátrá po pachateli tajemných vloupání do v...
Devět krátkých povídek ze součaného života, povětšinou o stá...
Román je psychologickou studií o všestranné osobní krizi hrd...