Váš prohlížeč je zastaralý
Jsou známy bezpečnostní rizika a nedokáže zobrazit všechny prvky této a dalších webových stránek

Holoubek

Popis:

Román z farského prostředí, v němž se autor kriticky vyslovuje o tíživém celibátě a o vysoké církevní hierarchii.
Příběh začíná u maturitní zkoušky, jak student Josef Holoubek, který je považován za premianta třídy, popadne u maturitní zkoušky z matematiky.. Je z toho velmi zklamán a jde do semináře, by se z něho později stal farář.
V semináři se potká mnoho přátel a zažívá mnoho zábavných i ponurých příhod.
Po svých studií odchází do vesnice Markova, aby tam pomáhal tamnějšímu knězi hospodařit. Velebníček Holoubek je v Markově velmi šťasten, obhospodařuje svoji zahrádku, chodí do školy učit děti a věnuje se sledováním zvěře v lese. Ale pouze do té chvíle, kdy přijde oznámení o tom, že v Třešticích umřel farář a on má nastoupit na jeho místo.
Není to žádná hračka, jak si myslel ze začátku. Tamnější obyvatelé nemají moc v lásce kostel, víru a ani faru. Holoubek se, ale nevzdává a bojuje proti zlu.
Večer, když se modlí před spaním, ho přepadne mozková mrtvička a jeho duše opustí tělo. Duše stoupá až k Bohu, který mu vetkne, co dělá špatně a ráno ho opět pošle na zem, dále žít aby se napravil. Mezitím se v Třešticích už chystá pohřeb. A celé Třeštice smutní. Když se nečekaně náš Holoubek opět ráno probudí všichni si myslí, že jde o špatný farářův vtip. Farář se, ale nevzdává a chce v lidech vzbudit zájem o víru.
O Vánocích si řekne, že v kostele chybí betlém. A tak Holoubek betlém vyřezá ze dřeva. Obyvatelé Třeštic jsou velmi nadšení a mají ho moc rádi. Když slouží svoji poslední mši, před odchodem do důchodu, a modlí se u svého Betléma, přijde si pro něho sama smrt osobně.

 • Autor:
  Jindřich Šimon Baar
 • Vydavatelství:
  Vyšehrad
 • Typ vazby:
  vázaná
 • Typ nosiče:
  kniha
 • Počet stran:
  294
 • Rok vydání:
  1969
 • Poznámka:
  Antikvariát - pěkná

  + HL
  +KH - R8P1
Cena:
40 Kč
skladem
Podobné produkty:
Na Vltavě je vybudována přehrada. Po Praze záměrně šířené po...
Vdova Kratinová mívala na bytě studenty, které připravovala ...
Kriminální příběh, kde autor dává čtenáři šanci osvědčit své...
Na příběhu mladé ženy, která se provdala za cizince, ukazuje...