Váš prohlížeč je zastaralý
Jsou známy bezpečnostní rizika a nedokáže zobrazit všechny prvky této a dalších webových stránek

Holoubek

Popis:

Román z farského prostředí, v němž se autor kriticky vyslovuje o tíživém celibátě a o vysoké církevní hierarchii.
Příběh začíná u maturitní zkoušky, jak student Josef Holoubek, který je považován za premianta třídy, popadne u maturitní zkoušky z matematiky.. Je z toho velmi zklamán a jde do semináře, by se z něho později stal farář.
V semináři se potká mnoho přátel a zažívá mnoho zábavných i ponurých příhod.
Po svých studií odchází do vesnice Markova, aby tam pomáhal tamnějšímu knězi hospodařit. Velebníček Holoubek je v Markově velmi šťasten, obhospodařuje svoji zahrádku, chodí do školy učit děti a věnuje se sledováním zvěře v lese. Ale pouze do té chvíle, kdy přijde oznámení o tom, že v Třešticích umřel farář a on má nastoupit na jeho místo.
Není to žádná hračka, jak si myslel ze začátku. Tamnější obyvatelé nemají moc v lásce kostel, víru a ani faru. Holoubek se, ale nevzdává a bojuje proti zlu.
Večer, když se modlí před spaním, ho přepadne mozková mrtvička a jeho duše opustí tělo. Duše stoupá až k Bohu, který mu vetkne, co dělá špatně a ráno ho opět pošle na zem, dále žít aby se napravil. Mezitím se v Třešticích už chystá pohřeb. A celé Třeštice smutní. Když se nečekaně náš Holoubek opět ráno probudí všichni si myslí, že jde o špatný farářův vtip. Farář se, ale nevzdává a chce v lidech vzbudit zájem o víru.
O Vánocích si řekne, že v kostele chybí betlém. A tak Holoubek betlém vyřezá ze dřeva. Obyvatelé Třeštic jsou velmi nadšení a mají ho moc rádi. Když slouží svoji poslední mši, před odchodem do důchodu, a modlí se u svého Betléma, přijde si pro něho sama smrt osobně.

 • Autor:
  Jindřich Šimon Baar
 • Vydavatelství:
  Vyšehrad
 • Typ vazby:
  vázaná
 • Typ nosiče:
  kniha
 • Počet stran:
  294
 • Rok vydání:
  1969
 • Poznámka:
  Antikvariát - zachovalá, přebal mírně poškozen
  HL - R1
  + KH - R3P6, pěkná
Cena:
30 Kč
skladem
Podobné produkty:
Peníze, žárlivost, touha po bohatství a jejich výsledkem je ...
Detektivní román jakoby z anglického prostředí, odehrávající...
Román, oceněný na samém konci osmdesátých let Wolkerovou cen...
Lyrická próza Petra Paška. ...