Váš prohlížeč je zastaralý
Jsou známy bezpečnostní rizika a nedokáže zobrazit všechny prvky této a dalších webových stránek

Holoubek

Popis:

Román z farského prostředí, v němž se autor kriticky vyslovuje o tíživém celibátě a o vysoké církevní hierarchii.
Příběh začíná u maturitní zkoušky, jak student Josef Holoubek, který je považován za premianta třídy, popadne u maturitní zkoušky z matematiky.. Je z toho velmi zklamán a jde do semináře, by se z něho později stal farář.
V semináři se potká mnoho přátel a zažívá mnoho zábavných i ponurých příhod.
Po svých studií odchází do vesnice Markova, aby tam pomáhal tamnějšímu knězi hospodařit. Velebníček Holoubek je v Markově velmi šťasten, obhospodařuje svoji zahrádku, chodí do školy učit děti a věnuje se sledováním zvěře v lese. Ale pouze do té chvíle, kdy přijde oznámení o tom, že v Třešticích umřel farář a on má nastoupit na jeho místo.
Není to žádná hračka, jak si myslel ze začátku. Tamnější obyvatelé nemají moc v lásce kostel, víru a ani faru. Holoubek se, ale nevzdává a bojuje proti zlu.
Večer, když se modlí před spaním, ho přepadně mozková mrtvička a jeho duše opustí tělo. Duše stoupá až k Bohu, který mu vetkne, co dělá špatně a ráno ho opět pošle na zem, dále žít aby se napravil. Mezitím se v Třešticích už chystá pohřeb. A celé Třeštice smutní. Když se nečekaně náš Holoubek opět ráno probudí všichni si myslí, že jde o špatný farářův vtip. Farář se, ale nevzdává a chce v lidech vzbudit zájem o víru.
O Vánocích si řekne, že v kostele chybí betlém. A tak Holoubek betlém vyřezá ze dřeva. Obyvatelé Třeštic jsou velmi nadšení a mají ho moc rádi. Když slouží svoji poslední mši, před odchodem do důchodu, a modlí se u svého Betléma, přijde si pro něho sama smrt osobně.

 • Autor:
  Jindřich Šimon Baar
 • Vydavatelství:
  Vyšehrad
 • Typ vazby:
  vázaná
 • Typ nosiče:
  kniha
 • Počet stran:
  335
 • Rok vydání:
  1989
 • Poznámka:
  Antikvariát - pěkná
Cena:
20 Kč
poslední kus
Podobné produkty:
Epos českého odboje za svobodu - román z doby třicetileté vá...
Román nás zavádí do období po 1. sv. válce, kdy veškerý prol...
Pan Lučavka, Sloup vody, Ruka nevinnosti - tyto tři prózy tv...
Dívčí románek, ilustrace JIndřich Říha....